بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث


بخشودگی ۱۰۰ درصدی جریمه دیرکرد بیمه ثالث تمامی وسایل نقلیه در بهمن ۹۸

بنا به اعلام رئیس بیمه مرکزی ایران به مناسبت ۴۱ سالگی انقلاب اسلامی و آغاز دهه فجر، تمامی جریمه‌ دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه با هدف حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ترویج فرهنگ بیمه در کشور، شامل بخشودگی ۱۰۰ درصدی می شوند.در این طرح کلیه وسایل نقلیه از اول بهمن تا پایان بهمن ۹۸ مشمول بخشودگی ۱۰۰ درصدی جریمه دیرکرد می ‌شوند.

طرح بخشودگی جرائم دیرکرد شامل کدام خودروها می‌شود؟

دارندگان تمام وسایل نقلیه، ازجمله خودروهای سواری، تاکسی، کامیون و اتوبوس، می‌توانند بدون پرداخت جریمه دیرکرد، بیمه ثالث خود را تمدید کنند.این بیمه فقط شامل کسانی می‌شود که مدت بیمه‌نامه قبلی آن‌ها یکساله باشد.یعنی رانندگانی که بیمه شخص ثالث قبلی خود را به صورت کوتاه مدت، مثلا سه ماهه یا شش ماهه، خریداری کرده باشند، نمی‌توانند از بخشودگی جرائم آن بهره‌مند شوند.به این ترتیب توصیه می‌شود کلیه افرادی که تاریخ بیمه‌نامه شخص ثالث‌شان به اتمام رسیده است از این فرصت گرانبها استفاده کنند.زیرا بر اساس این طرح،لازم نیست مبلغی به عنوان جریمه بپردازند.

همچنین دارندگان موتورسیکلت‌ها و وسایل نقلیه کشاورزی نیز شامل این بخشودگی می‌شوند و مهلت بیشتری نیز برای استفاده از بخشودگی جریمه دیرکرد و تمدید بیمه‌نامه خود دارند. دارندگان این وسایل از اول بهمن ۹۸ تا پایان فروردین ۹۹ مهلت دارند تا بیمه‌نامه خود را بدون پرداخت جریمه دیرکرد تمدید کنند.

جریمه دیرکرد بیمه ثالث چه قدر است؟

در قانون کشور داشتن بیمه ثالث اجباری می باشد و نداشتن بیمه شخص ثالث جرم محسوب می شود و از این رو جریمه و مجازات آن به صورت جداگانه اعمال خواهد شد.اعمال جریمه توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، انتقال خودرو به پارکینگ، پرداخت خسارات مالی و جانی ثالث توسط راننده مقصر و پرداخت جریمه دیرکرد از نتایج عدم تمدید بیمه ثالث می باشد.

میزان نرخ جریمه بیمه خودرو بر اساس تعداد سیلندر و بر اساس نوع خودرو (سواری یا بارکش) و حتی بر اساس ظرفیت باری خودرو و غیره تعیین می ‌شود. در جدول زیر نحوه محاسبه جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ آمده است:

نوع خودرو میزان جریمه (روزانه)
سواری کمتر از چهار سیلندر ۳۰۷۸ تومان
سواری پراید، پیکان، سمند ۳۶۴۵ تومان
سواری چهار سیلندر ها ۴۲۸۵ تومان
سواری شش سیلندر ۴۷۹۵ تومان
بارکش تا یک تن ۳۷۷۱ تومان
بارکش بیش از یک تن تا سه تن ۴۵۴۰ تومان
بارکش بیش از سه تن تا پنج تن ۵۷۴۸ تومان
بارکش بیش از بیست تن ۹۰۸۱ تومان

به ما ایمیل بفرستید

۴ + ۰ = ?

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.